Thursday, October 20, 2011

Cost of Homemade Chocolate Chip Cookies

I've been wondering lately if it would be cheaper for me to continue making sack lunches or to buy school lunches.  Yesterday I spent a few minutes calculating the cost of a batch of my favorite cookies as part of my computations. These are based on the best prices (available to the public) I have found here in Hawaii.

My Chocolate Chip Cookies
makes 25 large 5" cookies or 60 regular size cookies:
1 C butter----------$1.25
2 eggs----------------.32
2 C sugar------------.54
4 C flour-------------.40
2 t vanilla-------------.20
baking powder--------.33
baking soda-----------.05
salt--------------------.02
chocolate chips-------2.17

Total cost for one recipe = $5.28
Total cost for one large cookie = .20
Total cost for one regular size cookie = .08

My Peanut Butter Cookies
makes 12 large cookies or 30 regular size cookies:
1/2 cup butter------------.63
1/2 cup peanut butter-----.40
flour----------------------.12
sugar---------------------.14
brown sugar--------------.20
egg-----------------------.16
baking soda--------------.02
baking powder-----------.16
vanilla--------------------.10

Total cost for one recipe = $1.93
Total cost for one large cookie = .16
Total cost for one regular size cookie = .06


My Snickerdoodles
makes 12 large cookies or 30 regular size cookies:
1/2 cup butter---------------.63
flour-------------------------.15
sugar------------------------.27
egg--------------------------.16
vanilla-----------------------.05
baking soda-----------------.01
cream of tartar---------------.04
cinnamon--------------------.04

Total cost for one recipe = $1.35
Total cost for one large cookie = .11
Total cost for one regular cookie = .05


My No-bake Chocolate Oatmeal Cookies
makes 30 large cookies or 72 regular size cookies
1/2 C butter---------------.63
2 C sugar------------------.54
3 T Cocoa powder---------.20
salt-------------------------.02
peanut butter---------------.53
quick oats------------------.51
1/2 cup milk----------------.05 (made with powdered milk)

Total cost for one recipe = $2.48
Total cost for one large cookie = .08
Total cost for one regular size cookie = .03

No comments:

Post a Comment

Hi Friend! I know you have something very important to say. So, what do you think?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers