Wednesday, October 19, 2011

Cost of Homemade Bread

I've been wondering lately if it would be cheaper for me to continue making sack lunches or to buy school lunches.  Today I spent a few minutes calculating the cost of a loaf of my homemade bread as part of my computations.These are based on the best prices (available to the public) I have found here in Hawaii.

My regular, no-frills, white sandwich bread recipe
makes 3 loaves and contains:
9 C flour-----------.90
1 1/2 T Yeast------.13
1 1/2 T Salt--------.06
1/2 C sugar--------.13
1/2 C oil-----------.22
water-------------- negligible (I use tap water and pay $25/month for my portion of the water bill)

Total cost for one recipe, 3 loaves = $1.41
Total cost for one loaf = .47
16 slices of bread per loaf, not including the butt ends = .3 per slice of bread

My family doesn't eat the butt ends of the bread and so I always pop them into a ziploc bag in the freezer.  When I want croutons or bread crumbs I use these butt ends to make them.

My white sandwich bread recipe with milk
makes 3 loaves and contains:

9 C flour------------.90
1 1/2 T Yeast-------.13
1 1/2 T Salt---------.06
1/2 C sugar---------.13
1/2 C oil------------.22
1 C powdered milk-.32
water-------------- negligible

Total cost for one recipe, 3 loaves = $1.73
Total cost for one loaf = .58
16 slices of bread per loaf, not including the butt ends = 3.5 cents per slice of bread

milk not only adds protein and a subtle flavor change to the bread but it also changes the texture slightly giving the bread a more resilient crumb (a spongier though stronger structure).

My Blender Wheat Bread Recipe
makes 3 loaves and contains:
2 cups wheat berries--.36
water  ---------------negligible
1/3 cup oil ------------.15
2 T honey-------------.23
2 T molasses ---------.18
7 cups bread flour-----.70
1 1/2 T salt------------.06
1 1/2 T yeast ----------.13
1/4 cup sugar----------.07

Total cost for one recipe, 3 loaves = $1.88
Total cost for one loaf = .63
16 slices of bread per loaf, not including the butt ends = .04 cents per slice of bread

1 comment:

  1. ...So what did you decide? My kids are eligible for reduced lunch at school (40 cents), but they don't like it and they rebel if I try to feed them store bought bread. I try to keep the cost of school lunches down by making the bread, jam, and homemade treats myself, and using stuff from my bountiful basket whenever I can. I haven't done a cost analysis, but maybe I should!

    ReplyDelete

Hi Friend! I know you have something very important to say. So, what do you think?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers