Tuesday, March 24, 2009

Scratch vs. the Box--Fettucine Alfredo

Have you ever wondered if it is cheaper to cook from scratch or from a box? You know I have. In fact, I've done the math. Prices are based on good sale prices found within the last 3 months. Prices and availility may vary in your area.For a complete list of best prices used to determine today's results visit Dani's Grocery Price Index.

Today's bout of Scratch Vs The Box is Fettuccine Alfredo. You may know him by the name of Chicken Helper, Farmhouse noodles, Knorr Pasta Sides or Pasta Roni but he's still just noodles and sauce. How low will Box Fettuccine Alfredo have to go to beat the price punch of Scratch? Let's take a look inside the ring to find out.

In the white corner we have Scratch, the defending champion of home economics, holding the ingredients for a batch of his House favorite, Fettuccine Alfredo. The ingredients and their costs are: 1 pound fettuccine noodles, boiled (50 cents), 1/2 c Butter (37 cents), 1 cup milk (12 cents), 1 cup Parmesan Cheese(62 cents), and salt, pepper and garlic to taste (5 cents). Yes, you heard it right here folks, Scratch weighs in today with Fettuccine Alfredo at a whopping $1.66 and serves eight main course meals!

And in the Blue corner we have today's challenger, Box Fettuccine Alfredo. Box is not alone however. To make eight main course meals he has brought along his brothers, two more boxes of Fettuccine Alfredo! Yes, you heard it right, 3 boxes vs. one batch scratch to yield the same meal. And that's not all he needs. He's carrying 1 1/2 c water (12 cents), 9 T Butter (42 cents) and 6 cups milk (72 cents) to make his batch good. Can the box boys beat Scratch with $1.26 cents worth of ingredients already in their pockets? You did that math fast folks, and you're right. Only if those boxes cost less than 14 cents each are they going to be worth betting on today!

Can Scratch stand up to 3 Boxes? Will the Box boys go down in the first round? Does either one have a chance of tasting good after all this mudslinging? Only YOU can judge the final score on this bout: can you get boxes of Fettuccine Alfredo for less than 14 cents a box?

Complete recipe, with directions, for Fettuccine Alfredo.
If you liked this post you may be interested in reading Scratch vs. the Box--Brownies

4 comments:

  1. Amen to scratch! As a child from a box-cookin' Momma, I am a "box" snob. Nothing is better than fresh--altho ice cream in anyform is acceptable as is chocolate.
    :::APPLAUSE::: to the Scratch!

    ReplyDelete
  2. You had me laughing. My bet's on scratch.

    ReplyDelete
  3. No matter what, I think scratch wins just for taste alone, but I don't know where you are finding Parmesan cheese for 62 cents. I grate my own from the wedge, but both the pre-grated and wedge are more than that. Aren't they?

    ReplyDelete
  4. Love your style, Dani! You are so creative... I guess I'm more scientific -- I would probably just list the costs and show the totals! Love reading your blog!

    ReplyDelete

Hi Friend! I know you have something very important to say. So, what do you think?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers